Box

Boxerský bojový postoj

V boxu existuje několik typů postojů (anglicky fighting stance), z nichž každý guard má své specifické výhody i nevýhody. Klasický postoj získáte, když se postavíte na šířku ramen, pak pravou nohu posunete o dva kroky dozadu a natočíte její špičku o 45 stupňů doprava. Tak získáte potřebnou stabilitu. Nestůjte na celých chodidlech, ale jen na jejich špičkách. Pak sevřete ruce v pěst (palec venku, schovaný za ukazováčkem a prostředníčkem) a pozvednete je vertikálně tak, abyste měli pěsti ve výšce pod očima a předloktí kryla žebra. Lokty tlačte k sobě, abyste neměli příliš odkrytý trup (ruce pak budou téměř rovnoběžné). Levou ruku předsuňte trochu dopředu. Ať už děláte cokoli, při každém úderu se druhou rukou musíte krýt. Někdo si rukama více kryje obličej, někdo je drží níž a kryje si spíš tělo. Pro zmatení a soupeře je také možné rukama permanentně lehce hýbat nahoru a dolů v malých elipsách.

Leváci

Leváci postupují přesně opačně, tedy mají ve předu pravou nohu a pravou ruku. Boxeři také mohou kvůli zmatení soupeře guardy střídat.

Pohyb v postoji

Aby boxeři neztráceli stabilitu, musí při pohybu vpřed nejprve vykročit levou přední nohou, a pravou následně dotáhnout za ní, takže skončí v postoji jako před tím, akorát o krok dál (kdyby šli do předu nejprve zadní, stáli by vteřinu příliš "úzce", což by ohrožovalo jejich stabilitu). Při pohybu dozadu nejprve vykračují zadní nohou, při pohybu doprava pravou, doleva levou. Obecně má boxer snahu držet si co nejvíce své garde, případně stát šířeji, nikdy úžeji.

Jiné sporty

Velice podobný střeh je používán v kick boxu, thai boxu, krav maga a strikery v MMA. V některých stylech (taekwondo) se hlava kryje jen jednou rukou, zatímco druhá chrání břicho a genitálie - takzvaný low guard. V kickboxu zase existuje takzvaný boční postoj, side stance, kdy je kickboxer k soupeři natočený bokem a oběma nohama, kterými stojí za sebou, míří do strany. Cílem je poskytnou soupeři co možná nejmenší plochu k útoku.