Pepřový sprej

Pepřák je malá a dobře přenosná zbraň, která při správném použití paralyzuje útočníka pomocí jeho oslepení, podráždění kůže a sliznic, a dýchacích obtíží. Perfektně se hodí jako doplněk sebeobrany i slabším a méně trénovaným lidem. Není tak nebezpečný jako nůž nebo teleskopický obušek, protože s ním nelze přímo zabít. Také se používá pro zvládání demonstrací.

Jaký pepřový sprej si koupit?

Vedle pepřového existuje také slzný sprej (lidově slzák), naplněný slzným plynem, ten je však oproti pepřáku jen slabým odvarem. Pokud si tedy chcete koupit kasr, volte raději sprej s účinnou OC náplní (tedy pepřák), než starší CO náplň (obsažená v slzácích). Zatímco staré obranné spreje tak jen podráždí oči, ty moderní způsobují například nekontrolovatelný kašel, otoky očí, popálení sliznic a další. Některé také barví, aby bylo možné pachatele identifikovat (potom např. svítí pod UV světlem). Náplň může být tekutá, mlhová nebo pěnová.

A nakonec existují i různé velikosti obranných sprejů, od nenápadného velikosti rtěnky, po velký sprej podobný malému hasícímu přístroji. Malé se lehce nosí, větší lze použít proti více útočníkům a nemusíte se obávat, že hned dojde.

Boj s pepřákem

Pokud dojde na konflikt, sprej je třeba mít už vytažený - doporučuje se tedy vytahovat preventivně i v situacích, které by nebezpečné být mohli (cesta domů v noci...). Je výhodný na větší vzdálenost, jakmile je útočník moc blízko, je pozdě (pak lze využít jako pěstní klín, tedy vzít kasr do ruky a provést jeho dnem kladivový úder). Bezprostředně po postříkání protivníka je třeba buď utéct, nebo pokračovat v jeho likvidaci, například ho odkopnout push-kickem do břicha, kopnout do do koulí a nebo mu prokopnout koleno. Někdy to však není třeba - pokud je jasné, že by vás už nepronásledoval, stačí prostě utéct.

Co se týče bojového postoje, je vhodné v jedné ruce držet pepřový sprej, a druhou se klasicky krýt raději, než ji mít spuštěnou dole.

Pepřový sprej a zákon

Kasr si lze koupit od osmnácti let, například v nějakém army shopu. Co se týče použití, českému právu (v jiných zemích je to jinak) nezáleží na tom, jestli útočníka ubijete boxerem nebo kamenem, teleskopem nebo klackem, a stejně tak pepřákem nebo sprejem proti hmyzu. Záleží jen na tom, co mu tím způsobíte, a byl-li k tomu závažný důvod, tedy sebeobrana a krajní nouze. Zakázaný je pepřový sprej mezinárodními smlouvami pro použití ve válce.