Kladivo (kladivový úder, hammerfist)

Kladivo je úder, při němž pěst dopadá z garde útočníka na obličej (při sebeobraně i ohryzek) soupeře, úderovou plochou ale nejsou klouby, nýbrž spodní stranou pěsti (tou, na které je malíček). Obrovskou výhodou je, že takový úder ani bez rukavic nemůže poškodit klouby toho, jenž ho použil. Boxerské rukavice jsou na tomto místě navíc tvrdší. Používá se například MMA (často na zemi) nebo v sebeobranném systému krav maga.

Dá se použít směrem před sebe (z postoje, boky rotují, druhá ruka zůstává ve guardu), ale také jinými směry. Úder kladivem směrem dolů se například používá, když se útočník sníží a jde po vašich nohách za účelem shodit vás na zem - v MMA směřuje na hlavu, v krav maga na zátylek, což může být smrtící.

Dále je možná provést horizontální kladivo do strany. To se používá, když k protivníkovi stojíte bokem. Zvednete nejdříve loket, čímž si skryjete hlavu a následně vystřelíte předloktím se zaťatou pěstí. Při tom rotujete boky, a následně se vracíte do postoje, ale častěji se při úderu otočíte tělem k soupeři a následně můžete pokračovat proti němu. Po zvládnutí tohoto kladiva tedy můžete kolem sebe při otáčení sekat (např. po side kicku , kdy se vracíte do postoje směrem k protivníkovi.

Kladivo dozadu je velice podobné - zase se schováte za loket a vystřelíte pěst, zatímco rotujete boky, jen loktem od začátku směřujete dozadu. Pokud vás na ulici někdo zezadu škrtí nebo tlačí, rukama se přes jeho nemusíte dostat, a tak můžete tohle kladivo provést ne horizontálně, ale na šikmo.

Další variantou je kladivo s otočkou - spinning hammerfist, které se používá třeba i v muay thai.  Na jedné noze se otočíte o 360 stupňů a ke konci soupeře seknete kladivem do hlavy (jako obvykle tak, že rukou projdete) - otočka dodá kladivu velkou sílu. 

V krav maga se také používají kladiva do strany dolů a dozadu dolů, používané k úderu do genitálií (hned po tom je možné loktem udeřit do brady), třeba při škrcení na dlouhé ruce za strany.  

Backfist

Backfist je stejný úder, jako kladivo, jen se úderovou plochou stává záprstí (metakarpus), které je např. při přímém úderu nahoře. Bez rukavic může být jeho používání nebezpečné.