Thai box

Klinč

Klinch je jedna z technik postojového (stand-up) grapplingu. Na rozdíl od klasického západního boxu, kde je clinch zakázán, v thajském boxu se používá běžně. Spočívá v prudkém strhnutí soupeře rukama za hlavu k sobě směrem dolů a zafixování jeho krku svými předloktími (lokty je třeba tlačit co nejvíce k sobě). Pak je možná ládovat ho koleny (do břicha, hlavy) a lokty, škubat s ním a to všem mu ještě znepříjemňovat tlakem předloktími na krk.

Prsty by neměly být propleteny za krkem, ale jedna ruka by měla být položená na hlavě a druhá na první. Hlavně proto, že v rukavicích prsty vůbec proplést nelze (pokud to nejsou MMA rukavice). Dále je takto snadnější tlačit soupeřovu hlavu dolů, je to bezpečnější vůči prstům a je takto snadnější uvolnit sevření a dát soupeři rychlý loket.

Thai boxer napadený klinčem se často snaží dostat své ruce dovnitř, pod soupeřovy a taky ho klinčovat. Thaiboxer, jehož ruce jsou "vevnitř", je ve výhodě, tedy v dominantním postavení. Kromě toho klasického clinche existuje také: