Eddie Bravo a 10th Planet Jiu-Jitsu

Eddie Bravo má černý pásek v brazilském jiu jitsu. Stal se známým, když ještě jako hnědý pás porazil Roylera Gracieho, světoznámého syna Helia Gracieho, jednoho ze zakladatelů BJJ. Následně Eddie otevřel vlastní školu jiu-jitsu, kterou pojmenoval 10th Planet Jiu-Jitsu (česky Desátá planeta jiu-jitsu). Tam učí výhradně grappling bez použití kimona, který se hodí hlavně do MMA.

Mnoho jiných MMA zápasníků trénuje i přesto zároveň v kimonu. Také mnoho trenérů si myslí, že ti, kteří trénují v kimonu, porazí na soutěži bez kimona i ty, kteří v kimonu netrénují, protože s kimonem je to těžší. Proto je Eddie Bravo trochu kontroverzní osobnost a má jak fanoušky, tak odpůrce.

10th Planet Jiu-Jitsu se odlišuje také novými, netradičními pozicemi. Mnoho z nich existovalo už před tím, jen se příliš nepoužívaly. Eddie je všechny pojmenoval, a vytvořil z jejich používání komplexní systém. Jedná se například o rubber guard, twister side control, monkey mount (gangsta lean) a lock down.

Rubber guard

Rubber guard je typ guardu, při kterém protivníka nekontrolujete nohama kolem pasu a rukama kolem krku nebo jeho ruk, ale držíte ho u sebe jednou rukou a opačnou nohou. To mu dává velice malou šanci na únik nebo rozdávání úderů. Rubber v názvu znamená "gumový", jelikož je na to od vás třeba jisté flexibility.

Rubber guard pak nabízí spoustu pák, škrcení a přechodů do lepších pozic, jako je crackhead control, kdy protivníka držíte vysoko oběma nohama, jako při obyčejném high guardu, a k tomu jednou rukou (je to vlastně klasický rubber guard, jen místo abyste druhou nohu jen položili na protivníkův bok, zamknete ji s první nohou a vytvoříte ještě těsnější guard). Další možností je double bagger, kdy máte klasicky spojenou jednu ruku a opačnou nohu kolem jeho krku, a za tím ještě druhou ruku a druhou nohu kolem jeho těla, takže není jak uniknout. Dalšími základními pozicemi jsou zombie, New York a chill dog.

Z rubber guardu lze nasadit spousta submissionů, jako je gogoplata (škrcení holení), omoplata (páka na rameno), triangl (škrcení krkavic nohama, zatímco jedna ruka soupeře je vevnitř a druhá venku) nebo arm bar (páka na ruku), a také pár přechodů do mountu, což je lepší pozice, kdy sedíte na svém soupeři, místo abyste ho jen ze spodu kontrolovali nohama.)

Twister side control

Twister je páka na páteř, kterou Bravo převzal z wrestlingu, a vymyslel různé způsoby, jak ji nasadit v brazilském jiu-jitsu.

Lock down

Half guard (půl guard) je pozice, kdy nekontrolujete svýma nohama soupeřův trup, ale jen jednu z jeho noh. Lock down je variana halfguardu, kdy své nohy zamknete, jako byste dělali triangl, a vrchní z nich podeberete nohu soupeře, kterou kontrolujete. Potom nohy napnete. Hodně zkrácení lidé toho mohou i odklepat. Používání lock downu každopádně zvyšuje šance spodního z bojovníků.

Combat jiu-jitsu a submissions only

Eddie Bravo se také angažuje v těchto dvou nových druhů soutěží. Combat jiu-jitsu je zápas, ve kterém jsou povoleny i údery (narozdíl od klasického BJJ, kde se údery nesmí), ale jen na zemi (na rozdíl od MMA, které obsahuje i údery v postoji). Vzniká tak mezi stupeň mezi jiujitsu a MMA. Submissions only jsou zápasy, které obvykle trvají déle (např. 20 min) a vůbec se v nich nepočítají body. Pokud během zápasu na normální soutěži nikdo nezaklepe, vyhraje ten, kdo dostal víc bodů (za takedowny, procházení guardu, pozice, sweepy...). V submissions only to neplatí. Nikdo nemůže vyheát na body, čeká se jen na páku nebo šrcení, které soupeř odklepe. Takový zápas může být atraktivnější, protože nikdo nemá důvod zdržovat.