Boj s nožem podle Krav Maga

Nůž je malá a velice nebezpečná zbraň, která může při sebeobraně na ulici představovat obrovskou výhodu (ale také vás za její použití můžou zavřít). Není určená na větší vzdálenost (těžko ji lze použít proti teleskopu nebo střelné zbrani), za to na krátkou je ještě nebezpečnější, než pistole. Následuje návod, jak nůž efektivně použít při sebeobraně na ulici, přesně jak se to učí v brutálním bojovém systému Krav Maga.

Pro boj s nožem se používá obrácený postoj - pravá noha je ve předu, stejně jako ruka, která drží nůž. Levá ruka a noha je vzadu. Zadní ruka slouží ke krytí - pokud se jedná o boj nože proti noži, není zatnutá v pěst, ale spíše oteřená a přitisknutá na krku.

Existuje více způsobu držení nože: klasicky čepelí směrem dolů (vhodné např. na bodnutí shora dolů do krku), orientálně čepelí nahoru (bodnutí směrem vzhůru, třeba do břicha), přímé (vhodné na přímé bodnutí podobné boxerskému direktu) a sečné (podobné jako přímé, jen nůž není zapřený o kosti zápěstí).

Je tedy patrné, že nožem lze bodat (přímo nebo obloukově) nebo sekat. Zkušený bojovník vychází z postoje, rotuje boky, jednou rukou se stále kryje, a provádí série rychlých a krátkých bodnutí a seků, aniž by se napřahoval, nebo by se jeho nůž při sekání dostal zbytečně daleko od těla nepřítele (velký promach je k ničemu). Neútočí jen jedním způsobem, ale své útoky rychle obměňuje. Stejně tak mění své cíle a kolem nepřítele se pohybuje (je nevýhodné, aby k vám váš soupeř stál čelem).

Ještě pokročilejší disciplínou je boj nože proti noži. Už trochu extrémem pak je boj se dvěmi noži zároveň.

Také je možné použít nůž jako pěstní klín a udeřit někoho jeho rukojetí kladivovým úderem do nosu, kliční kosti nebo ohryzku. To kladivu podstatně dodá sílu. Stejně tak je možné některými noži házet, to je však v reálu dost nevýhodné.

Jelikož je nůž zbraň na krátkou vzdálenost, je nejúčinnější taktikou schovat ho a zaútočit náhle až v těsné blízkosti oběti. V takovém případě se ale nebude jednat o sebeobranu, ale spíše o trestný čin. I při sebeobraně je nutné použití nože dobře zvážit (nejlépe ještě před tím, než si ho vezmete).