Teleskopický obušek

Teleskop je nebezpečná zbraň používaná ozbrojenými složkami (i když ty často používají obušek s kolmou rukojetí jménem tonfa), ale i běžnými lidmi k sebeobraně. Jde o železnou tyč, složenou ze tří trubek, které jsou zasunuty v sobě - zabírá tak minimum místa. Prudkým škubnutím ho lze rozložit do plné délky, v jaké se nejčastěji používá. Po použití lze zase složit prudkým nárazem jeho špičky o tvrdý povrch (např. o zem). Jeho rukojeť je obvykle gumová.

Vyrábí se v nekalené a mnohem tvrdší kalené verzi, kterou je téměř nemožné ohnout. Možnými velikostmi jsou 6, 18, 21, 23 a 26 palců. Delší umožňují bojovat na delší vzdálenost, kratší je nenápadnější, líp se nosí a schovává. Na začátek i konec teleskopického obušku je možné připevnit nejrůznější příslušenství - poutko proti vytržení, malou baterku nebo parabolické zrcátko. Existují také různé hlavice, které z teleskopu mohou udělat palcát, kladivo, sekeru, páčidlo, vylamovač dveřních vložek nebo dokonce lopatu.

Boj s teleskopem v praxi

Co se týče boje, je obušek velice účinný na delší vzdálenost - roztažený umožňuje zasáhnout protivníka ještě dřív, než se přiblíží natolik, aby mohl zasáhnout vás. Takto se dá odrazit i útočník vybavený nožem. Naopak na velice krátkou vzdálenost příliš účinný není - to by se mnohem více hodil onen nůž (nebo alespoň kladiva, lokty a kolena).

Postoj, v jakém se teleskop používá, se podobá guardu boxerskému - nohy jsou rozkročené, levá noha v předu, levá ruka klasicky kryje bradu. Za to pravá drží teleskop, který je opřený o pravé rameno. Z této pozice se jednoduše vedou údery: například extrémně nebezpečný svislý úder na hlavu (tyč dopadá bez nápřahu z ramene přímo na hlavu nepřítele, je při tom možný přískok do předu), nebo úder ze strany (jako hák). Rána směřuje pár centimetrů za cíl, boky se hýbou, přední ruka nepadá, ale pořád zůstává ve střehu.

Další možností je cross-check (chytnete teleskop oběma rukama a vystřelíte je proti nepříteli - velice vhodný je krok do předu, aby úder získal sílu), úder z backhandu (např. když nevyjde forehand, tedy úder ze strany), píchnutí obuškem do břicha nebo úder špičkou teleskopu chyceného oběma rukama ze strany do hlavy (možno na obě strany). Neroztažený teleskop je také možné použít jako pěstní klín - sevřete ho do ruky a z klasického postoje s ním provedete kladivý úder, jehož účinnost tak značně vzroste.

Kromě toho je možné použít tyč k blokům (železo je tvrdší než předloktí nebo holeň, a nebolí vás) a také k nejrůznějším pákám a škrcením. Na druhou stranu, existuje také obrana proti teleskopu (ta je, stejně jako samotné používání teleskopického obušku, součástí například systému Krav maga).